Avrupa’nın En Kafa Karıştıran Yeri:Bearle

Bearle Hertog Kasabası Belçika’da mı, Hollanda’da mı? 🙂

Bearle Hertog kasabası Belçika’nın Hollanda ile sınırında kalan bir kasaba. Kasabada iki devlet arasındaki sınır sokaklar ve evlerin ortasından geçiyor. Bir adım ile Belçika’dayken diğer adımınız Hollanda’da olabiliyor. Bazı binaların Belçika ve Hollanda olmak üzere 2 adresi var.

Bearle Hertog kasabasını haritada arattığınız zaman, açıkça tanımlanmış adresler görmeniz çok zor. Birbiriyle alakasız alan ve kutucuklardan oluşan ve iç içe geçmiş bir yapı görünmekte. Kasaba aslında Belçika olarak görünsede toprak çoğunluğu olarak Hollanda’da bulunmakta.

Bu sınır karmaşası şehir merkezinde de devam ediyor. Bearle Nassau belediyesinin Hollandalı kısmı ile Belçika kısmı Bearle Hertog arasındaki ulusal sınır olarak kabul ediliyor ve sınır kasabayı çaprazlamasına geçiyor. Sınırı her geçtiğinizde fark etmemeniz mümkün değil. Çünkü sınır tüm sokaklarda açıkça işaretlenmiş.

Sokaklardaki artı işaretleri ve metal tabelalar sınırın nerden başlayıp nerede bittiğini gösteriyor. Bazı yerlerde artı işareti ile birlikte ülkelerin ulusal kodları da yer almakta (B ve NL olarak). Bu sınır kargaşası yaklaşık Orta Çağ’dan bu yana devam etmekte. 1995 yılında iki ülke tekrardan bu belirsizliği netleştirmek adına ortak bir çalışma ile sınırı yeniledi.

Sınırı Kapı Belirliyor!

Bazı ev ve binalarda sınır binaların ortasından geçtiği için binanın hangi ülkeye ait olduğunu ön kapı belirliyor. İsteğe bağlı olarak bina sahipleri kapıların renklerini ait oldukları ülkelerin bayrak renkleri ile boyayabilmektedir. Ancak sınırın tam giriş kapısından geçtiği evler de var. Bu işi biraz karmaşıklaştırdığı için, evler iki adres kullanmak zorunda kalıyor. Benzer şekilde bazı kamu binaları da tam sınırdan geçtiği için, kamu binasında hem Belçika’lı hem de Hollanda’lı memurlar görmek mümkün.

Bu sınır sorunundan dolayı Bearl Hertog’da çoğu kamu tesisi iki tane olarak görev yapmaktadır. Yaklaşık 9000 nüfuslu bir kasabada 2 belediye binası, 2 itfaiye istasyonu ve 2 kilise bulunmaktadır. Elektrik ve telekomünikasyon için 2 tedarik sistemi olmakla beraber, kasabada çöpler günde 2 kere toplanır.

Bu karışıklığa rağmen kasaba halkı ve belediyeler birbirleri ile iyi anlaşıyorlar. 2 belediye ortak olarak kasabaya kütüphane ve kültür merkezi başta olmak üzere bir çok projeyi kazandırmış.

Sizin de yolunuz Belçika’ya düşerse Berle’e uğramadan dönmeyin

Nişantaşı Travel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.